4 październik 2021

W zalanej kopalni w Sobótce odnaleziono ciała dwóch nurków

fot. PAP
W zalanej kopalni w Sobótce ratownicy PSP odnaleźli ciała dwóch nurków, którzy w niedzielę podczas ćwiczeń w tym wyrobisku nie wypłynęli na powierzchnię. Nadal prowadzone są poszukiwania trzeciego z zaginionych mężczyzn.
REKLAMA

W niedzielę po południu trzech z sześciu nurkujących w zalanej kopalni Maria Concordia w Sobótce nie wypłynęło na powierzchnię. To doświadczeni nurkowie, który w cywilnej szkole brali udział w ćwiczeniach poszerzających umiejętności. Zaginęło dwóch instruktorów i jeden kursant. Dwóch nurków nie wypłynęło na powierzchnię, trzeci z nich chciał dostarczyć im butle z tlenem i również został pod wodą.

W poniedziałek specjalistyczna grupa nurków PSP wznowiła poszukiwania zaginionych. Przed godziną 12 rzecznik Komendy Miejskiej PSP we Wrocławiu st. kpt. Tomasz Szwajnos powiedział PAP, że ratownicy dotarli do dwóch ciał. "Nie mogę potwierdzić, czy dziś uda się wydobyć ciała na powierzchnię, ponieważ każde nurkowanie pogarsza tam widoczność" - powiedział rzecznik.

Dodał, że wkrótce specjalistyczni nurkowie PSP ponownie zejdą pod wodę. "Muszą przygotować miejsce do bezpiecznego nurkowania. Trzeba przetransportować na powierzchnię sprzęt, który tam pozostał. Przygotowane zostaną też liny poręczowe, aby można się po nich poruszać" - mówił. Rzecznik wskazał, że może się okazać, że dziś uda się jedynie przygotować "teren do dalszych działań".

Dodał, że trzeciego zaginionego nurka nie udało się jeszcze odnaleźć.

W poszukiwaniach biorą udział wyspecjalizowane jednostki PSP z kilku województw. "Musieliśmy szukać ratowników w całym kraju, którzy mają specjalizację w nurkowaniu jaskiniowym. Jest grupa z Opola, grupa łączona z Lubuskiego i Wielkopolski, jest nurek z Gdańska i ratownicy z grupy ratownictwa górniczego z KGHM" – powiedział wcześniej PAP dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej PSP we Wrocławiu.

Kopalnia magnezytu Maria Concordia rozpoczęła działalności w latach 20. XX w. Wyrobisko ma wiele poziomów; wydobycie zakończono tam w latach 60. ub. wieku, a zakłady ostatecznie zlikwidowana w latach 90. Zalana kopalnia jest często wykorzystywane przez nurków do ćwiczeń.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
dolnośląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zgorzelcu