22 wrzesień 2022

Co zrobić kiedy zgubimy się w lesie?

zdjęcie: Co zrobić kiedy zgubimy się w lesie? / fot. KPP w Zgorzelcu
fot. KPP w Zgorzelcu
Jesień to czas leśnych wędrówek i grzybobrania. Jednak podczas takiej wyprawy nietrudno stracić orientację i zgubić się w terenie. Co wtedy zrobić?
REKLAMA

Panika prowadzi jedynie do wewnętrznego chaosu, przez który możesz popełnić niebezpieczne błędy. Usiądź, odpocznij, odetchnij. Zastanów się, czy umiesz wrócić po swoich śladach, czy jednak zupełnie nie wiesz, gdzie jesteś. Generalnie dobrą praktyką dla zagubionych jest to, żeby zatrzymać się w miejscu, w którym poczujemy, że zgubiliśmy drogę, żeby już nie kluczyć i nie pogarszać swojej sytuacji. Po pierwsze należy zachować spokój i nie wpadać w panikę. Należy się zastanowić czy potrafimy wrócić po swoich śladach, czy jednak zupełnie nie wiemy, gdzie jesteśmy.

Telefon z wbudowanym systemem nawigacji pomoże w łatwy sposób wyprowadzić nas do najbliższej drogi. Jeśli jednak takiego aparatu nie posiadamy, lub nie może on nawiązać połączenia z satelitami, w odnalezieniu drogi mogą pomóc "tajemnicze" słupki. Są one rozstawione w lesie bardzo regularnie. Wystarczy poruszać się drogą w jednym kierunku i prędzej czy później natrafimy na linię oddziałową, czyli bezdrzewny pas lub drogę. Podążając tą ścieżką, dotrzemy do słupka oddziałowego z numerem, który należy podać wzywając pomoc.

Pomocne mogą okazać się również miejsca składowania drewna. Stos pni oznaczony jest tabliczka z numerem, która pomoże w ustaleniu miejsca w którym się znajdujemy. Również niektóre urządzenia łowieckie np. ambony, mają nadane numery, które są przypisane do konkretnych oddziałów, gdzie zostały zlokalizowane.

Kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie powiadommy Policję, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.

Aby uniknąć tego typu sytuacji, wybierając się do lasu musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie,

 • dzieci, starsze i schorowane osoby nie powinny same wchodzić do lasu,

 • nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren,

 • należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie,

 • pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy,

 • bardzo ważne, aby zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i w przypadku zgubienia się, natychmiast zgłosić ten fakt Policji,

 • dokładnie określmy rodzinie do jakiego lasu się wybieramy, w którym kierunku będziemy zmierzać,

 • warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie,

 • nie zapominajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni,

 • Nie śmiećmy, zabierzmy z lasu, to co ze sobą przynieśliśmy;

 • Gdy znajdziemy niewybuch, niewypał z czasów wojny bądź inne przedmioty, nigdy ich nie dotykajmy, tylko niezwłocznie powiadommy Policję;

 • Pamiętajmy, że w lesie żyją dzikie zwierzęta i nie powinniśmy się do nich zbliżać. Przestraszone zwierzę może się okazać niebezpieczne i nas zaatakować. Nie zapominajmy, że zwierzęta mogą być też zarażone wścieklizną.

kom. Agnieszka Goguł

Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Zgorzelec
12.1°C
wschód słońca: 07:03
zachód słońca: 18:34
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zgorzelcu

kiedy
2022-10-18 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Zgorzelec,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-25 19:00
miejsce
PGE Turów Arena, Zgorzelec, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-26 19:00
miejsce
Bogatyński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-04 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Zgorzelec,...
wstęp biletowany