26 wrzesień 2022

Oby każdy dzień nowego roku był napełniony pokojem

Życzę, aby każdy dzień nowego roku był napełniony dobrem, nadzieją i pokojem – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji święta Rosz ha-Szana. Niestety – jak zaznaczył – jesteśmy świadkami, że pokój w Europie nie został dany raz na zawsze.
REKLAMA

Święto Rosz ha-Szana, czyli żydowski nowy rok, jest obchodzone pierwszego i drugiego dnia żydowskiego miesiąca tiszri. W 2022 r. trwa od wieczora 25 września do wieczora 27 września. Zgodnie z kalendarzem żydowskim rozpoczął się 5783 rok.

List przewodniczącego KEP, którego kopię udostępniono w poniedziałek, został skierowany do Wspólnoty Żydów Polskich w kraju i za granicą oraz przesłany na ręce naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha.

"Dźwięk szofaru na rozpoczęcie Nowego Roku ma głębokie znaczenie symboliczne. Z jednej strony przypomina o konieczności podsumowania mijającego roku, a z drugiej strony jest wezwaniem do aktywności w nowym roku, w tym w sferze duchowej i społecznej. Szofar bije na alarm, aby jak najlepiej przeżyć życie, które dał nam Pan Bóg. Życzę, aby każdy dzień nowego roku był napełniony dobrem, nadzieją i pokojem" – napisał abp Gądecki.

"W obecnej sytuacji widzimy, jak bardzo cenny jest pokój. Niestety jesteśmy świadkami tego, że pokój nie został nam dany raz na zawsze w Europie. Tym bardziej więc, jako ludzie wierzący, modlimy się o pokój i śpieszymy z pomocą ludziom, którzy są ofiarami wojny w Ukrainie" – wskazał duchowny.

"Życzę, abyście byli zapisani na dobry rok! Szana Towa!" – zakończył przewodniczący KEP.

Zgodnie z judaizmem w Rosz Ha-Szana Bóg ocenia ludzi i zapisuje ich losy w dwóch księgach: sprawiedliwych w Księdze Życia, a zatwardziałych grzeszników w Księdze Śmierci. Pozostałym Bóg daje dziesięć dni na poprawę. O ich losach zadecyduje w Jom Kippur (Dniu Pojednania). Dlatego w Rosz ha-Szana żydzi składają sobie życzenia "Obyście byli zapisani (w Księdze Życia) i opieczętowani na dobry rok".

Rosz ha-Szana to święto spędzane głównie w synagodze. W rozbudowanych modlitwach Bóg przedstawiany jest jako Król – Władca wszelkiego stworzenia. Poważny charakter liturgii podkreślają liczne modlitwy pokutne, publiczne wyznania grzechów oraz podniosłe, pobudzające do refleksji melodie modlitw.

W tym czasie w żydowskich domach na stołach pojawia się, odmienna niż w inne święta, okrągła chała, którą stawia się na środku stołu. Podaje się również rybę z zachowaną głową w nawiązaniu do nazwy święta (z hebr. rosz to głowa). Jednym z tradycyjnych składników spożywanych tego dnia potraw są jabłka, które – zanurzane w miodzie – mają zapewnić obfitość i słodkość nadchodzącego roku. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zgorzelec
10.8°C
wschód słońca: 05:43
zachód słońca: 18:26
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zgorzelcu

kiedy
2024-04-05 18:00
miejsce
Zagroda Kołodzieja, Zgorzelec, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-05 20:00
miejsce
Zagroda Kołodzieja, Zgorzelec, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-13 17:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Zgorzelec,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-13 19:00
miejsce
U Braci po godzinach, Zgorzelec,...
wstęp biletowany