reklama
kategoria: Turystyka
24 grudzień 2024

Trwa dyskusja o powiększeniu Karkonoskiego Parku Narodowego

zdjęcie: Trwa dyskusja o powiększeniu Karkonoskiego Parku Narodowego / v15270532
v15270532
Trwa dyskusja o powiększeniu Karkonoskiego Parku Narodowego - chodzi o obszar 11 tys. hektarów w dotychczasowej otulinie, którą obecnie zarządzają Lasy Państwowe. Przeciwko takiej decyzji są przede wszystkim mieszkańcy gmin. Samorządowcy i leśnicy też nie wspierają tego pomysłu.
REKLAMA

Karkonoski Park Narodowy to obecnie 5,9 tys. hektarów, czyli pozyskanie w dotychczasowej otulinie 11 tys. hektarów powierzchni od Lasów Państwowych znacznie powiększyłoby obszar całkowitej ochrony w otoczeniu masywu Śnieżki. Po pierwszych spotkaniach z mieszkańcami okolicznych gmin nie ma entuzjazmu dla takiego rozwiązania.

Zastępca wójta gminy Podgórzyn Przemysław Linke powiedział PAP, że nie wyobraża sobie sytuacji, by mieszkańcy nie mieli w tej sprawie decydującego zdania.

„Jesteśmy za tym, by mieszkańcy mogli się w tej sprawie wypowiedzieć w formie referendum, ponieważ nie ukrywam, iż radni mają różne, podzielone zdanie. Dlatego referendum mogłoby być rozstrzygające. Tym bardziej, że trudno oszacować, czy decyzja o powiększeniu KPN spowoduje np. że cena gruntów spadnie, czy wzrośnie. Nie wiemy, jak się to odbije na przychodach gminy. Czy ludzie prowadzący swoje interesy zyskają” - powiedział Linke.

Podkreślił, że na pewno samorząd będzie aktywnie uczestniczył w dyskusji, którą dyrektor KPN Andrzej Raj już zadeklarował i chce się spotykać wspólnie z leśnikami i mieszkańcami, także z władzami województwa dolnośląskiego. To właśnie wojewódzki samorząd zapisał w strategii rozwoju regionu powiększenie KPN. Punkt ten zapisano również w planie ochrony KPN.

W wydanym przez Andrzeja Raja oświadczeniu można przeczytać, że obecnie nie toczą się żadne prace dotyczące powiększenia obszaru KPN, choć w czerwcu br. na wniosek Ministerstwa Klimatu i Środowiska projekt wskazujący obszary możliwego powiększenia przesłano do tego resortu. Miesiąc wcześniej to właśnie MKiŚ zobligowało wszystkie parki narodowe w Polsce do wytypowania takich obszarów.

Dyrektor Raj zapewnił, że jest gotów na merytoryczną dyskusję ze wszystkimi środowiskami i stronami i przypomniał, że przecież ustawowo zgodę na powiększenie wydaje lokalny samorząd, którego uchwała jest wiążąca.

11 tys. hektarów, które wskazano w projekcie, zarządzają obecnie trzy nadleśnictwa LP: Szklarska Poręba, Śnieżka i Kamienna Góra. Najwięcej straciłoby Nadleśnictwo Śnieżka (6 tys.), Szklarska Poręba 3,5 tys., Kamienna Góra 1,5 tys. hektarów.

Nadleśniczy Jakub Tomza ze Szklarskiej Poręby powiedział PAP, że w ich przypadku chodzi o 30 proc. dotychczasowego obszaru nadleśnictwa, natomiast Nadleśnictwo Śnieżka w ogóle przestanie istnieć, gdyby takie rozwiązanie doszło do skutku.

„Naszym zdaniem nie ma argumentów nad zmianą zarządu na tych terenach z Lasów Państwowych na Karkonoski Park Narodowy. Nie ma argumentów ani przyrodniczych, ani społecznych, ani gospodarczych, ponieważ te lasy są w dobrym stanie, są atrakcją turystyczną i służą ludziom. Zmiana ich na park narodowy byłaby jednokierunkowa, nigdy nie wróciłyby już do zasobów leśnych. Przynajmniej byłoby to bardzo trudne” - powiedział Tomza.

Nadleśniczy zauważył, że można rozpatrywać też inne scenariusze, które pozwalają utworzyć w części lasów obszar np. rezerwatu, użytku ekologicznego czy stanowiska dokumentacyjnego - jednak wchłonięcie całości do parku narodowego to niekorzystne rozwiązanie z punktu widzenia społecznego i turystycznego.

„Tu nie wszyscy przyjeżdżają tylko po to, by wejść na Śnieżkę czy inne szczyty zlokalizowane w parku. Ludzie jeżdżą po naszych lasach na rowerach, zbierają grzyby, jagody, spacerują i odpoczywają swobodniej niż w parku, do którego np. nie można wejść z psem. Tam też trzeba się tylko trzymać wyznaczonych tras i szlaków” - powiedział nadleśniczy.

Wejście do parku wymaga też kupna biletu. Statystyki wskazują, że faktycznie nie tylko mieszkańcy gmin korzystają z dobrodziejstwa karkonoskich lasów. „Według danych KPN w zeszłym roku odwiedziło 2,5 mln osób, a w sumie ten rejon Karkonoszy, czyli nasze lasy 4 mln osób. To oni jeżdżą na rowerach i mieszkają w pensjonatach. Dlatego na włączenie lasów do parku narodowego powinna być akceptacja społeczna” - podsumował nadleśniczy Szklarskiej Poręby Jakub Tomza.

autor: Roman Skiba(PAP)

ros/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Zgorzelec
5°C
wschód słońca: 07:59
zachód słońca: 16:15
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Zgorzelcu

kiedy
2025-01-10 19:00
miejsce
U Braci po godzinach, Zgorzelec,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-11 20:00
miejsce
PGE Turów Arena, Zgorzelec, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-18 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Zgorzelec,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-31 20:00
miejsce
PGE Turów Arena, Zgorzelec, ul....
wstęp biletowany