W czwartek rozpocznie się XXVIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
Hasłem tegorocznego kongresu jest "Kardiologia dla życia. Od prewencji do interwencji".
"Wydarzenie jest okazją dla kardiologów na budowanie jedności naszego środowiska i możliwość planowania dalszych działań zarówno rozwoju badań naukowych, ale też poprawy organizacji ochrony zdrowia w zakresie kardiologii" – powiedział na środowej konferencji prasowej przewodniczący Komitetu Naukowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. dr hab. n. med. Jacek Legutko.
Kongres będzie też okazją do spotkań z wybitnymi specjalistami, wymiany wiedzy, dyskusji nad najnowszymi osiągnięciami i do nawiązania nowych kontaktów zawodowych. Program naukowy został przygotowany tak, by objąć najnowsze wytyczne, wyniki badań i metody diagnostyczne i terapeutyczne stosowane w codziennej praktyce klinicznej.
"Głównym tematem będą nowe dokumenty wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących postępowania w ciśnieniu nadtętniczym w migotaniu przedsionków w przewlekłych zespołach wieńcowych oraz w chorobach aorty i naczyń obwodowych" – powiedział prof. Legutko.
Kongres będzie również okazją do dyskusji z Ministerstwem Zdrowia o ustawie o Krajowej Sieci Kardiologicznej.
"Pani minister Leszczyna wraz ze swoim zespołem będzie naszym gościem i w piątek będziemy rozmawiać o pilotażowym programie Krajowej Sieci Kardiologicznej, który toczy się w Polsce od kilku lat, ale nie we wszystkich województwach. Testujemy w nim przede wszystkim to, w jaki sposób zapewnić wszystkim pacjentom dostęp do najnowocześniejszych metod diagnostycznych i terapeutycznych" – tłumaczył prof. Legutko.
Podczas kongresu odbędzie się jubileusz 70-lecia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK). Kardiolodzy podkreślają, że długoletnia tradycja towarzystwa, organizowanych zjazdów i kongresów potwierdza jego silną pozycję.
Kongres wpisuje się w obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. (PAP)
Autorka: Julia Szymańska
jms/ joz/